LT Stable - шаблон joomla Книги
Otrdiena, 14 Marts 2023 10:33

Bērnības atmiņu konkurss [uzlādē sevi un pasauli ar pozitīvo enerģiju]

Bērnība – vārds, kas raisa gaišas atmiņas. Cik bieži tajās kavējamies? Vai esam ļāvuši tām pārklāties ar laika putekļiem? Iespējams, tieši tajās mīt tik vajadzīgais pozitīvisma eliksīrs!? Tāpēcatļausimies uz mirkli atkal sajusties kā bērni un lai mūsu pozitīvo emociju plūdi izkausē sniegu!

Sagaidot pavasari un atceroties latgalietes, maltietes Veronikas Tenčas-Goldmanes 95. jubileju, sapurināsim savus atmiņu spilvenus, kā to darījusi rakstniece grāmatā “Pastareite” (1999), iemūžinot savas bērnības piedzīvojumus un sajūtas.

Piedalīties var ikviens, bet īpaša balva būs pastarīšiem (ģimenēs jaunākajiem bērniem). Tāpēc lūdzu norādiet, cik bērnu ģimenē augāt un vai bijāt pastarīši.

Tēmas – visdažādākās: piedzīvojumi, neparastie izgudrojumi, sportiskās aktivitātes, kāda īpaša pasākuma apmeklējums, ēdiena iepazīšana, valodas apgūšana, brīvlaiki pie vecvecākiem, tradīcijas, notikumi, kurus “mantojuši” jūsu bērni vai mazbērni utt. Viss, ko uzskati par savas bērnības svarīgu daļu!

Rakstīt var gan latviešu literārajā, gan latgaliešu rakstu valodā:

  • ĪSI (5–10 teikumos, lai var saprast notikuma būtību) un sūti vietnē “Facebook” kā ziņu Messenger (Maltas pagasta bibliotēkai vai Skaidrītei Svikšai);
  • GARĀK (ja atvērsies atmiņu slūžas, bet līdz divām A4 lapām) un sūti uz e-pasta adresi maltas.zinas@inbox.lv;
  • vari arī ILUSTRĒT atmiņas, bet klāt pieraksti pašu atgadījumu.

Katrs dalībnieks var iesniegt ne vairāk kā 3 atgadījumu aprakstus! Izņēmums - tie, kas apkopos arī citu (kolēģu, kaimiņu, draugu utt.) atgadījumus (tie jāsūta uz e-pastu). Šiem aktīvistiem arī plānota specbalva. Un, iespējams, rezultātā varēsim noteikt aktīvāko klasi, iestādi, pagastu utt. Viss atkarīgs no jums!

Norādi savu vārdu, uzvārdu, vecumu, kontaktinformāciju (tālr. vai e-pastu). Uzvārds būs organizatoru rīcībā un tiks izpausts vien uzvaras gadījumā. Vecums jānorāda, lai vērtētājiem būtu iespēja veidot vecuma grupas. Tālr. vai e-pasta adrese nepieciešama saziņai, lai aicinātu uz apbalvošanu.

Termiņš – raksti uzreiz un nenokavēsi! (Bet vispār – 15. maijs).

Konkursa ieceri atbalsta: rakstnieces meita Ināra Paiča ar ģimeni, Maltas pagasta bibliotēka, Rēzeknes Centrālā bibliotēka, Latgales vēstniecība GORS, SIA “Olimpiskais centrs Rēzekne”, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija, Latgalīšu kulturys bīdreiba un “Vietējā Latgales Avīze”. Citi ieinteresētie sponsori vēl var pieteikties!

Kas jādara? Ielej tēju, ietinies pledā, ieskaties albumos, satiecies vai piezvani – brāļiem, māsām, brālēniem, māsīcām, draugiem, klasesbiedriem – un ļaujies atmiņām! Mums visiem kopā izdosies skaista aktivitāte, kas ļaus paviesoties bērnības pļavās.

***

Konkursa iedvesmas avots – dzejnieces, rakstnieces Veronikas Tenčas-Goldmanes (1928–2019) bērnības atmiņas, ko viņa apkopojusi savā grāmatā. piemēram: “Agnese rōpēs par aizdoru pi vušku. Tōs jau beja lykušōs gulēt i jiereni skaisti sasamīguši ap mameņom… Īraudziejuši Agnesi, jī pīsatryka kōjōs, ūstēja i bakstēja ar meikstajim purnenim, i sōce sprindžōt. Ari Agnese ceņtēs naatpalikt. Tai jī vysi laksteja, cikom pīkusa i sakryta cysōs. Agnese, apjāmuse mozōkū jiereņu, nūsalyka jam sūpluok sausajūs pakaišūs. Pavysam namonūt, pīsazoga mīdzeņš.. Mōte, atroda Agnesi pi jāru soldonā mīgā.. i nūdūmōja: “Ak, bierneiba, tu patīsuma, bezbiedeibys un sirdsceisteibys laiks! Par kū Dīvs i doba tū atvieliejuši mums tik eisu? Varbyut par tū, lai vysu dzeivi gaiši pīmynātu un nabeigtu ilgōtīs piec zudušō..”

***

V.Tenča-Goldmane dzimusi Maltas pagastā Kazupes apgaitas mežsarga Jāzepa Tenča septiņu bērnu ģimenē. Neskatoties uz traģiskajiem notikumiem (arests pirms Maltas vidusskolas beigu eksāmeniem, 10 mēneši Rēzeknes cietumā, 9 gadi Noriļskas lēģerī), viņa saglabāja sirds gaišumu un 60 gadu vecumā pievērsās rakstniecībai, lai pasaulei atstātu savas izjūtas, tostarp bērnības gaišumu. Piemiņas saglabāšanā pateicība viņas vienīgajai meitai Inārai ar ģimeni, kuri atbalsta arī šo konkursu.

 

Sagatavoja Skaidrīte Svikša, konkursa idejas autore