LT Stable - шаблон joomla Книги

Rotkaļu studija

Rotkaļu studija "Dzeļi"

Rēzeknes nov., Maltas pag., Malta, Sporta iela 5, LV - 4630
Studijas vadītājs - rotkalis Rihards Ciblis - tel. 64632835.


Rotkaļu studijas "Dzeļi" pirmsākumi meklējami 1991. gadā, kad Maltas internātskolā sāka darboties rotkaļu pulciņš.

Pēc internātskolas reorganizēšanas pulciņš darbu turpina Maltas 2. vidusskolas un Maltas bērnu un jauniešu centra telpās. Notiek seno latgaļu rotu izgatavošana (saktas, aproces, gredzeni, kaklariņķi un amuleti). Gadu gaitā ir sakrājies liels daudzums skolēnu darinājumu, tāpēc tiek rīkotas izstādes skolā, muzejā, kultūras namā.

2002. gadā izstrādāts Valsts Kultūrkapitāla fonda projekts un par iegūtajiem līdzekļiem izveidota rotu galerija, kas svinīgi tika atklāta 2002. gada 15. maijā.

Izstrādājot Lauku partnerības valdes projektu, rotkaļu studija "Dzeļi" ieguvusi līdzekļus rotkaļu darbnīcas izveidošanai. Ir izveidotas 10 labiekārtotas darba vietas ar papildapgaismojumu, elektrības pievadu un visiem nepieciešamajiem darba rīkiem slīpēšanai, pulēšanai un gravēšanai, iegādātas un uzstādītas slīpmašīnas, urbjmašīna, metāla virpa. Rūpnīcā tika pieteikti un izgatavoti metāla velči.

Tā pakāpeniski izstrādājot projektus, iegūstot līdzekļus un viņus ieguldot konkrēta mērķa realizēšanā, tika izveidota rotkaļu studija "Dzeļi".

Studijā regulāri darbojas 15 – 20 jaunieši, kuri apgūst rotkalšanas prasmes un popularizē seno Latgaļu rotkaļu tradīcijas.

Skolēni piedalās kultūras pasākumos Latgalē – ar paraugdemonstrējumiem "Muzeju dienās" Rēzeknē, "Latgales kultūras dienās" Maltā, starptautiskajos folkloras svētkos "Daugavas loki" Naujienā.

Skolēnu darbi regulāri tiek izstādīti Latvijas Republikas bērnu mākslas darbu izstādēs, izstāžu zālē "Daugmale" Rīgā. Trīs reizes rotkaļu studija "Dzeļi" ir piedalījusies Pasaules mazo mākslinieku izstādē "Lidice" (Čehija). Darbi ir atzinīgi novērtēti un apbalvoti ar 33 JUNESKO atzinības rakstiem un "Dzeltenās rozes" medaļu.

2002. gadā, kad Maltas pagastu apciemoja Latvijas Republikas prezidente Vaira-Vīķe Freiberga, viņai tika pasniegta mūsu jauno rotkaļu darinātā zvērgalvu aproce.