LT Stable - шаблон joomla Книги
Trešdiena, 06 Decembris 2017 07:55

Maltas BJC jauniešiem medijpratības seminārā 3. vieta par videostāstu

2017. gada pēdējā mēneša pirmajā dienā Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā (RTA) sadarbībā ar LR Kultūras ministriju uz interaktīvi izglītojošu semināru "365 dienas ar masu medijiem" tika aicināti 8.-12. klašu skolēni un viņu skolotāji, lai uzzinātu, kas ir “medijpratība”, un noskaidrotu video konkursa „Stāsta spēks” uzvarētājus.

Pasākuma ievadā RTA studiju un zinātņu prorektore Angelika Juško-Štekele uzsvēra, ka 30. novembrī un 1. decembrī notika 10. starptautiskā latgalistikas konference, kurā runāts arī par mediju nākotni, un viena no atziņām bijusi, ka vairāk jāstrādā ar jauniešiem: “Taču šajā zālē, redzot jūs tik kuplā skaitā, redzot pasaules avīžu unikālo kolekciju, ko savākusi Maltas BJC Žurnālistikas pulciņa skolotāja, un to, kas tiek darīts darbam ar jaunatni, atceroties arī raidījumu “Mēs ar brāli kolosāli”, ko vada paši jaunieši, es saprotu, ka viss notiek. Tāpēc atliek tikai novēlēt, lai ir pacietība un gandarījums par to, ko darāt!”

Semināra organizatore un vadītāja RTA docente Sandra Murinska ievadvārdos citēja Google pārstāvja Ērika Šmidta pārsteidzošo faktu: pašlaik divās dienās tiek saražots tik daudz informācijas, cik no civilizācijas sākuma līdz 2003. gadam. Tāpat pievērsa jauniešu uzmanību viltus profiliem (piem., sociālajā tiklā Facebook – “Līga Atgriezies” u.c.) un informēja par masu mediju funkcijām, kā arī statistikas datus par medijpratību (piem., sliktākā situācija esot Latgalē, kur TIKAI 31% iedzīvotāju uzskata, ka dažādos medijos paustā informācija ir atšķirīga). Tika uzteikta Maltas jauniešu iniciatīva – veikt miniaptauju savu vienaudžu vidū par biežāk lietojamām mājaslapām un informācijas ticamību (rezultātus prezentēja Līga Runčis). S.Murinska aicināja jauniešus subjektīvo uztveri vienmēr papildināt ar faktu pārbaudi un citu viedokļu noskaidrošanu.

Semināra laikā skolēni piedalījās kritiskās domāšanas meistarklasē, kuru vadīja Solvita Pošeiko un kurā, iespējams, pirmoreiz viņi tik skrupulozi darbojās ar tekstiem (mēģinot salikt raksta puzli, izdomāt tam virsrakstu un vizualizēt saturu), kā arī interaktīvā komandu spēlē „Mediju detektīvs”, kur aģenta Džeimsa Bonda ciešā uzraudzībā un ar “viszinošās” vietnes “Google” palīdzību definēja vārdu “medijpratība”, sauca sabiedriskos medijus un Latgales masu medijus, atšifrēja abreviatūru NEPLP (Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome) un visbeidzot, cenšoties izsekot mediju satura veidošanas paņēmienus, analizēja kādu tekstu no žurnāla. (Maltas BJC meitenēm šajā spēlē palīdzēja Rēzeknes Tehnikuma audzēknis Stefans Vlasovs!)

Šī semināra ietvaros tiek organizēts arī video konkurss „Stāsta spēks”, ļaujot skolēniem pašiem iejusties satura veidotāju lomā un atklāt savu redzējumu par to, kā top un cik dažādi un ļoti bieži – apzināti maldinoši – var būt stāsti mums apkārt. Konkursam savus video bija iesniegušas 9 komandas: trīs komandas no Špoģu vidusskolas, kā arī no Rēzeknes Valsts 1. ģimnāzijas, Rēzeknes Tehnikuma, Austrumlatvijas Tehnoloģiju vidusskolas, Maltas Bērnu un jauniešu centra, Jēkabpils 2. vidusskolas, Rugāju novada vidusskolas. LRT žurnāliste Ausma Sprukte žūrijas vārdā godalgas pasniedza: veicināšanas balvu – Špoģu vidusskolas 9. klasei; diplomu par 3. vietu – Maltas BJC žurnālistikas pulciņa komandai (Līga Runčis, Daira Aleksandroviča, Krista Greiža); 2. vietu – Jēkabpils 2. vidusskolas komandai un 1. vietu – Rugāju novada vidusskolas komanda. Jāteic, ka visi 4 demonstrētie video atbilda pamatkritērijam, un vietu sadalījums, visticamāk, bija vien detaļās, jo bija acīm redzams, ka 1. vietas ieguvēji šim darbam bija veltījuši vairāk laika un uzmanības nekā pārējās komandas. Taču šī nu ir tā īstā reize, kad svarīgākais ir ne jau iegūtā godalga, bet piedalīšanās – jauna pieredze un secinājumi, kas pēc šāda – informatīvi piesātināta un darbīga semināra noteikti ir katram skolēnam!

Skaidrīte Svikša, Maltas BJC žurnālistikas pulciņa skolotāja

Tuvākie pasākumi

No events found