LT Stable - шаблон joomla Книги
Trešdiena, 25 Novembris 2020 08:16

Izveidots atklātņu komplekts “IZZINI Latvijas saulaino MALTU”

Mūsu Latvijas saulainajā zilo ezeru zemes Maltā pēdējos gados katru novembri tiek prezentēts kāds izdevums. Šogad – atklāšanas pasākumi visiem bija tikai plānos, kas nepiepildījās. Bet šoreiz tā labāk, jo ir arī mazi, klusi darbi, kas top tāpēc, ka šķiet svarīgi un nealkst skaļuma...

Ar Maltas pagasta pārvaldes vadītāja Vitālija Skudras atbalstu un pagasta budžeta finansējumu pagasta iedzīvotājiem, draugiem un viesiem ir sarūpēts 48 krāsainu informatīvo atklātņu komplekts “IZZINI Latvijas saulaino MALTU”. Tas tapis kā Maltas pagasta pārvaldes reprezentācijas materiāls, kas noderēs  ikvienam, kas vēlas iepazīt Latvijas Maltu – svarīgākos notikumus, personības un sasniegumus.

Šis faktu apkopojums savā ziņā ir kā atbalss 2018. gadā izdotajai grāmatai “Maltas pagasts pētījumos un atmiņās”, par kuru joprojām cilvēki interesējas. Izdevuma mērķis bija sniegt koncentrētu informāciju par dažādām tēmām, tostarp tām, kas minētajā grāmatā netika skatītas. Piemēram: izdevumā iekļautas pagasta dievnamu gleznas, kas tapušas šogad KN iniciētā plenēra laikā; apkopoti periodikā publicētie fakti par dzirnavām Maltas pagastā; sniegts īss apkopojums par ielu nosaukumiem (pēc Evijas Laizānes zinātniski pētnieciskā darba materiāliem; skolotāja Sandra Štekele) un vietvārdiem, kas saistīti ar pagasta vēsturi; arī par Černostes ezeru atklājušies jauni fakti muzeja ekspedīcijas laikā 2020. gada vasarā; atsevišķa sadaļa veltīta Maltas kulinārā mantojuma “rozīnītei” – pernikiem, kā arī romu un ebreju vēsturei Maltas pagastā; skaists vizuāls akcents ir Leokādijas Šņukutes no izsūtījuma rakstītā vēstule tuviniekiem;fotovēsturnieka Pētera Korsaka fotogrāfija no vēsturiskās manifestācijas Daugavmalā 13.01.1991.; tāpat uzzinām par dziedošo Štekeļu ģimeni un sporta dejām Maltā u.c. tēmām un notikumiem. Tāpat vienkopus nosaukti ar Maltas pagastu saistītie literāti, mākslinieki (gaismā celts mākslinieks Dzintars Kārkliņš; par sadarbību paldies viņa meitai Veronikai Kārkliņai), keramiķi, “radošie un uzņēmīgie” maltēnieši un tuvākie kaimiņi, kā arī citas personības, bez kuriem nav iedomājama Maltas pagasta jaunāko laiku vēsture.

Atsevišķa pateicība par atsaucību: Regīnas Gribustes ģimenei, Martam Hahelim, Viktoram Lācim, Aijai Lejiņai. Izdevuma idejas autore ir žurnāliste Skaidrīte Svikša, bet tā tapšanā konsultācijas un materiālus sniedza Maltas vēstures muzeja kolektīvs. Atklātņu komplekts izdots 1000 eksemplāru metienā, jau ticis dāvināts šogad pagastā godinātajiem iedzīvotājiem un vēl noteikti ceļos pie sadarbības partneriem un citiem interesentiem.

Neredzamas saites mūs sien ar cilvēkiem un vietām, kurās lemts dzīves laikā viesoties... Tieši Malta man ir vieta, kas iemācīja mīlēt un novērtēt mājas, vecākus un patiešām izcilus skolotājus, kuri Maltas vidusskolā ietekmēja manas personības veidošanos. Viss, ko pašlaik daru Maltas labā, ir manu emociju atblāzma, rokasspiediens tiem, kas veidojuši un veido Maltas vēsturi. Mani vada Mātes Terēzes vārdi: “Šajā dzīvē mēs varam paveikt tikai mazus darbus, bet ar lielu mīlestību.” To arī daru, cik ļauj laiks un zināšanas... Un no sirds pateicos tiem, kas mani atbalsta, jo īpaši Maltas pagasta pārvaldes vadītājam Vitālijam Skudras kungam un Maltas vēstures muzeja kolektīvam!

Skaidrīte Svikša, izdevuma idejas īstenotāja

Lasīts 567 reizes