LT Stable - шаблон joomla Книги
%AM, %13 %521 %2017 %11:%Okt

Rudens tirgus Borovajā ar kulinārajām garšām, smaržām un īpatnībām

Septītā oktobra rīts saulītes sasildīts maltēniešus un ciemiņus mudināja posties uz rudens tirgu “Borovajā” un amatnieku, mājražotāju tirdziņu “Lobs Lobam”. Tādu tirgošanos Malta sen nebija baudījusi. Prieks bija gan pircējiem, gan tirgotājiem.

Pulksten trijos pēcpusdienā no cienasta bija palikušas tik cūku ausis. Visu, ko zeme, rudens un pašu rokas sarūpējušas, cilvēks prot pārvērst priekā, garšīgā ēdienā, kas ir katrai tautai raksturīgais kulinārais mantojums. Sauciet to kā gribat, bet katram vēstures posmam, katrai nācijai savas kulinārās garšas, smaržas un īpatnības. Tā kā UNESCO šo nedēļu izsludinājusi par kulinārā mantojuma nedēļu, tad maltēnieši to ieskandināja jau sestdien. Kamēr Griškānu pagasta čigānu dziesmu ansambļa “Čarger” dalībnieces vārīja īstu čigānu zupu, tikām Dagdas baltkrievu biedrības “Verbica” dalībnieces cienāja ar sālītu un kūpinātu speķi, un gaļu, kas koka kastē sālī var glabāties divus, trīs gadus un sāli uzsūc tik, cik vajag. Ja vajadzība, atgriez gabaliņu un sāls ledusskapis darbojas tālāk. Bet šī senču gudrība, ko sauc par kulināro mantojumu, ir jāpārzina. Biedrības vadītāja Tatjana Gogalinska labprāt dalījās savās zināšanās par gaļas sagatavošanu uzglabāšanai, kā arī cienāja ar baltkrievu bezalkoholisko karsto dzērienu “Sbiceņ”, kas spēj sasildīt un atvairīt saslimšanu slapjos rudens un aukstos ziemas vakaros. Recepti varot sameklēt Googlē, bet kādas tējas un zālītes te iederas, katra saimniece turot slepenībā. Tā baltkrievu saimniecēm katrai ir sava šī garšīgā un ārstējošā dzēriena recepte, kas tiek nodota no paaudzes uz paaudzi.

Rēzeknes ukraiņu biedrība un vadītāja Valentīna Zakačura bija sarūpējusi rudenīgi bagātu galdu. Tāpat kā baltkrieviem, arī ukraiņiem speķis vienmēr tiek likts galdā. Valentīna cienāja ar pašas gatavotu, sālītu, ar pipariem apkaisītu un kūpinātu speķi. Sēņu kotletes, “vareņiki” ar kāpostiem, kartupeļiem, ķiršiem un gaļu, “nalisniki” – kartupeļu pankūkas ar gaļu un magonēm. Gaļas un aknu ruletes, baklažāni ķiploku mērcē. Ukraiņu “pampuški” ķiploku mērcē, kas ir viena no ukraiņu kulinārā mantojuma receptēm! Arī ukraiņi labprāt dalījās ar savu kulināro mantojumu, receptēm un gatavošanas īpatnībām.

Maltas senioru ansambļa “Varaveiksna” dalībnieces aicināja izgaršot sēņu recepti. Silvija Smirnova bija sagatavojusi sēņu kaviāru latgaļu To izgaršoja, uzliekot uz grauzdētas rudzu maizes, kas ierīvēta ar ķiploku. Kas un cik tai kaviārā liekams, ja tirgū nebijāt, jautājiet Silvijai, arī par daudzajiem salātiņiem. Baudot to visu, arī zupa gatava, ko “Čarger” dāmas vārīja, dancojot ap ugunskuru un pasniedza ar smaidu. No kā zupa? Kā jokoja saimnieces, no visa, kas čigāniem pa ceļam gadījās. Arī zāļu tēja uz ugunskura jau uzvārījusies, lai izgaršotu ar krievu kulinārā mantojuma neatņemamu sastāvdaļu – baranciņām, prjaņikiem un bombonkām ar pildījumu. Vai arī zāļu tēja ar latvisko kulināro mantojumu – rudzu maize ar sviestu, ķimeņu sieru vai kūpinātu gaļas šķēli. Arī muzikālais mantojums, tā daudzveidība un rudenīgā noskaņa bija ne mazāk vērtīga un svarīga. Reizēm likās, ka materiālais un nemateriālais mantojums saplūda vienā veselā. Kā jau vecajos, labajos Borovajas laikos, satikās dažādas kultūras ar bagātu rudens garšu, smaržu un muzikālo krāsu buķeti. Ar tautas mūziku un dziesmām uzrunāja Daugavpils ebreju kopienas kolektīvs “MAZELTOV” (vad. Grigorijs Kagans), Rēzeknes ukraiņu ansamblis “Vodograj” (vad. Tatjana Orlova), Dagdas baltkrievu ansamblis “Akolica” (vad. Tamāra Starovoiceva), Griškānu pagasta čigānu ansamblis “Čarger” (vad. Ludmila Ulsone), Maltas senioru ansamblis “Varaveiksna” /(ad. Helēna Turlaja), lauku kapela “Malta” (vad. Normunds Štekels). Senās Borovajas noskaņu ienesa arī Borovajas zēni – bērnu deju grupa “Damona” (kolektīva vadītāja Simona Skudra), “Čarger” čigāniskā zīlēšana un sāls burciņas pret noskaušanu, lāstu utt. Maltas vidusskolas vecāku klubiņa čaklās dalībnieces (vad. Olga Orlova).

Līdz ar tirgu Borovajā, šoreiz Maltas pagastā viesojās Rēzeknes novada lauku labumu tirdziņš “Lobs lobam”, kas nu jau ir kļuvis mobils un notiek Rēzeknes novada pagastos. Vietējie ļaudis varēja iegādāties Rēzeknes novada mājražotāju, amatnieku izstrādājumus un zemnieku produkciju. Visu pasākumu norisi vēroja un savās fotogrāfijās iemūžināja Rēzeknes novada fotoplenēra “Rudens mozaīka” dalībnieki.

No sirds sakām paldies Rēzeknes novada tirdziņa “Lobs lobam” dalībniekiem, čaklajiem Latgales ļaudīm, viņu ‘’mammai”, nodibinājuma “LEARN” vecākajai konsultantei Dainai Butlerei, visiem tirdziņa dalībniekiem, kas dalījās ar receptēm un ļāva sajust dažādās rudens smaržas un garšas, muzicēja, dziedāja, dejoja, sita podus, minēja mīklas, vēla ķirbi un sasaucās. Par finansēm un transportu paldies Maltas pagasta pārvaldei un vadītājam Vitālijam Skudram. Par tirgus un pasākuma laukuma iekārtošanu paldies Alda Barovska komandai. Lai miers, saticība un sirds siltums katrā mājā.

Maltas KN vadītāja Elīna Prusaka

FOTOGALERIJA

Foto: Ingūna Grumolde

  Malta  

 

Tuvākie pasākumi